آپلود با لینک مستقیم

دوره MBA چیست؟ راهنمای مقدماتی برای افراد تازه وارد

دوره کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی یا MBA آموزش‌های تئوری و عملی برای مدیریت تجارت یا سرمایه گذاری ارائه می‌دهد. این دوره جهت کمک به فارغ‌التحصیلان در مسیر کسب دانش در مورد عملکردهای لازم برای مدیریت تجارت طراحی شده است. دوره MBA شامل کورس‌های حسابداری، امور مالی، بازاریابی و مدیریت ارتباطات است. دانشجویان MBA بر سایر زمینه‌های تجارت نظیر امور مالی یا مدیریت بحران نیز تمرکز دارند. همچنین بسیاری از موسسات آموزشی برنامه‌های درسی تخصصی نظیر مدیریت ورزشی، تجارت سرگرمی و مدیریت سلامت را نیز ارائه می‌دهند. درس مدیریت پایه ثابت چارت درسی MBA محسوب می‌شود و روی تقویت توانایی‌های هدایت، برنامه ریزی، استراتژی تجارت، رفتار سازمانی و اداره‌ی ادارات بزرگ یا شرکت‌های کوچک تمرکز دارد. برنامه‌های درسی MBA آموزش تجارت بین‌الملل را نیز در بر می‌گیرد و دانشجویان را با وظایفی که باید در راستای کسب اعتبار یک شرکت انجام دهند آشنا می‌کند.

مدرک دوره MBA

دوره MBA چند نوع دارد؟

دوره های MBA در هر دانشکده متفاوت است. با توجه به این تنوع که دانشجویان میتوانند دوره‌ای که جوابگوی برنامه زمانی، علایق و اهداف آن‌ها است را پیدا کنند. دوره MBA به صورت تمام وقت، پاره وقت، آنلاین یا بین‌المللی ارائه می‌شود که پیش نیازهای مورد نیاز جهت پذیرش در هر یک از آن‌ها متفاوت است. بیشتر دانشگاه‌ها دوره MBA را در طول دو سال ارائه می‌دهند. جهت پذیرش در این دوره معمولا داوطلبان باید در یک آزمون ورودی به نام GMAT شرکت کنند تا نمره قبولی لازم را کسب کنند. توجه داشته باشید که پذیرش در بسیاری از دوره های MBA به رزومه‌ی کاری و تجربه شغلی نیاز دارند اما تعدادی از آن‌ها برای داوطلبانی که به تازگی در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده اند مناسب هستند.

۱دوره MBA دو ساله تمام وقت

یکی از رایج‌ترین انواع دورهMBA، یک برنامه درسی دو ساله است که در آن دانشجویان باید به صورت تمام وقت در کلاس‌ها شرکت کنند. در طول سال اول تحصیل، دانشجویان MBA بیشتر توانایی‌های پایه‌ی تجارت نظیر استراتژی یا ارتباطات را کسب می‌کنند. معمولا در سال دوم واحدهای تخصصی‌تر ارائه می‌شوند. درست است که دوره‌ی دو ساله زمان بیشتری می‌برد، اما در عوض دانشجویان فرصت کارآموزی بین دو سال تحصیل را دارند. این مدت زمان برای جذب دانش و برقراری ارتباط با همکلاسی‌ها مناسب است.

۲دوره تمام وقت یک ساله

بعضی از دوره‌ها سرعت فرایند آموزش را افزایش می‌دهند. این دوره‌ها مناسب افرادی هستند که شاغل هستند و نمی‌توانند زمان زیادی را صرف کلاس‌ها کنند. این دوره فشرده و سریع است و بنابراین ممکن است برخی مباحث غیرضروری از آن حذف شوند. در طول دوره MBA یک ساله تمام وقت نیز دانشجویان باید اصول پایه‌ی تجارت را در کنار واحدهای تخصصی فرا گیرند. معمولا داوطلبانی دوره‌های یک ساله را انتخاب می‌کنند که در حوزه مرتبط با این رشته مشغول به کار هستند و خواهان پیشرفت در این مسیر می‌باشند.

3. دوره MBA پاره وقت

دانشجویانی که قصد ندارند کار خود را ترک کنند و بازه‌ی زمانی تحصیل برایشان اهمیتی ندارد، در این دوره MBA شرکت می‌کنند. تعداد کورسی که فرد در طول یک ترم بر می‌دارد منعطف است و مدت زمان دریافت مدرک محدودیت ندارد. برنامه‌های پاره وقت برای کاندیداهایی که دوست دارند با سرعت دلخواه خود در روند آموزش پیش بروند مناسب است. همچنین این برنامه مناسب افرادی است که زمان کمی دارند؛ مثلا والدینی که باید از فرزندان خود مراقبت کنند. کلاس‌های این دوره معمولا عصرها و آخر هفته‌ها تشکیل می‌شوند تا دانشجویان فرصت کار کردن در طول روز را داشته باشند.

4. دوره mba آنلاین

یکی دیگر از انواع دوره MBA، که در دسته‌های دیگر نیز جای دارد کلاس آنلاین MBA است. در مورد این دوره‌ها شما می‌توانید گزینه‌ی دو ساله، یک ساله یا پاره وقت را انتخاب کنید و دورادور کلاس‌ها را دنبال کنید. انعطاف در این دوره نسبت به سایرین بیشتر است و روش‌ تدریس نسبت به دوره حضوری متفاوت است.

5. دوره MBA بین‌المللی

بعضی از دوره‌ها روی فعالیت‌های جهانی تمرکز دارند. داوطلبانی که تمایل دارند فراتر از شرکت‌های داخلی فعالیت داشته باشند می‌توانند به کمک دوره مدیریت کسب و کار ارتباطات بین‌المللی برقرار کنند و به فرصت‌های جهانی دست پیدا کنند. بنابراین برنامه‌های بین‌المللی MBA مناسب آماده سازی داوطلبان برای کار کردن در شرکت‌های بین‌المللی هستند. برای آشنایی بیشتر با دوره‌های MBA میتوانید به مقاله دوره MBA برای چه کسانی مناسب است در وب سایت دانشگاه کسب و کار مراجعه کنید.

انواع دوره MBA

با مدرک MBA چه کار می‌توان کرد؟

مدرک MBA به افراد کمک می‌کند تا در مسیر شغلی خود پیشرفت کنند یا به توانایی‌های لازم جهت ورود به یک مسیر شغلی جدید دست یابند.

مزایای گذراندن دوره MBA

 • کسب دانش در مورد بازار جهانی

MBA به دانشجویان کمک می‌کند تا در مورد وقایع بازارهای جهانی دانش کسب کنند.

 • بهبود مهارت برقراری ارتباط

دانشجویان باید در طول گذراندن دوره MBA با متخصصان این حوزه ارتباط برقرار کنند، مقاله بنویسند و ارائه‌های کلاسی انجام دهند.

 • گسترش شبکه تخصصی

گفتگو با دیگران، برقراری ارتباط و ایجاد یک شبکه ارتباطی از مزایای اصلی دوره MBA هستند. بنابراین علاوه بر دانش، این دوره به شما در برقراری ارتباط با دیگران جهت کسب مزایای بلند مدت کمک می‌کند. از طریق ایجاد شبکه رسمی و غیر رسمی قادر به تبادل ایده‌ها و اطلاعاتتان با افرادی که علایق مشترک با شما دارند خواهید بود.

 • مدیریت بهتر زمان

داوطلبان MBA وظایف شغلی و خانوادگی متعددی دارند. آن‌ها باید به طور همزمان به درس، کار، خانواده و دیگر وظایف زندگی خود رسیدگی کنند. بهبود توانایی‌ اولویت بندی کارها و اهداف، برنامه ریزی برای رسیدن به ددلاین‌ها و مدیریت زمان برای رسیدن به اهداف گوناگون به کمک این دوره کسب خواهند شد.

 • افزایش فرصت‌های شغلی

احتمال جذب داوطلبان MBA به خاطر توانایی‌ها و تخصصشان نسبت به سایرین در شرکت‌های دولتی و خصوصی بالاتر است. احتمال پیشرفت شغلی فارغ‌التحصیلان MBA و رسیدن آن‌ها به مرتبه های بالاتر شغلی بیشتر می‌باشد.

دوره MBA چیست

پیش نیازها برای تحصیل در دوره MBA

برای پذیرش در برخی دوره‌‌ها و دانشکده‌های پرطرفدار رقابت بالایی در میان داوطلبان وجود دارد و بنابراین انتظارات زیادی از داوطلبان می‌رود. برای مثال حداقل دو سال سابقه کاری، توصیه نامه استاد و مدرک کارشناسی برای پذیرش در برخی دوره‌های MBA ضروری هستند.

هزینه دوره MBA

از آنجا که دوره‌های گوناگون، خدمات و مزایای متوعی ارائه می‌دهند، هزینه این دوره در میان دانشکده‌ها و موسسات گوناگون تفاوت دارد. معمولا هر چه شهرت یک موسسه بیشتر باشد هزینه‌ی دوره‌های آن نیز بیشتر است. دوره‌های کوتاه مدت یا آنلاین ارزان‌تر هستند.

مدرک MBA به چه دردی می‌خورد؟

مدرک دوره MBA برای رسیدن به دو هدف مناسب است. اول اینکه متخصصان حوزه تجارت در دوره MBA واحدهای متعددی را جهت افزایش توانایی‌های خود، گسترش شبکه ارتباطی و حل استراتژیک مشکلات می‌گذرانند. دومین مزیت دوره MBA بهبود کیفیت رزومه جهت استخدام در شرکت‌های بزرگ است. کسب مهارت‌های بسیار در این دوره به کارجویان کمک می‌کند تا از احتمال بالای جذب و حقوق بیشتر بهره مند شوند.

معایب دوره MBA چه هستند؟

اتمام دوره MBA کار آسانی نیست و به تلاش بسیار نیاز دارد. برای کسانی که در ابتدای این مسیر هستند ورود به این دوره سخت به نظر می‌رسد. معمولا دغدغه‌ی اصلی داوطلبان بدست آوردن رزومه‌ای است که به اندازه‌ی کافی برای پذیرش در موسسه مورد نظر آن‌ها مناسب است. به علاوه دوره MBA ممکن است گران باشد و احتمال دارد مجبور شوید از اضافه کاری در محل کار خود جهت شرکت در کلاس‌ها بگذرید. با این وجود مزایای این دوره بلند مدت هستند و برای دستیابی به آن‌ها تحمل سختی‌های کوتاه مدت ارزشش را دارد.

منبع: رسانۀ دانشگاه کسب و کار

 

این محتوا توسط آگهی دهنده نگارش شده است. یو آپلود در قبال آن مسئولیتی ندارد.
1.7/5 - (6 امتیاز)

کوتاه کننده لینک
مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. ساسان می گوید

  شرکت تو دوره های مدیریت کسب و کار برای هر کسی که صاحب کسب و کار هستش واقعا ضروریه چرا که بدون دانش واقعا نمیشه بیزینسی رو بزرگش کرد

 2. هلن حسینی راد می گوید

  آموزش قدم به قدمی که داشت دوسداشتم و واسم مفید بود ممنون