آپلود با لینک مستقیم

کابینت ژورنالی، معرفی انواع سبک‌ها و ویژگی‌ها بهمراه تصویر

اگر هیچ طرح یا ایده خاصی برای خرید کابینت به ذهنتان نمی‌رسد، بهترین راه اینست که از یک مجله عکس استفاده کنید. البته منظور ما این نیست که به دکه روزنامه فروشی بروید، مجله بخرید و در آن به دنبال طرح کابینت ژورنالی بگردید. بلکه این روزها در مجلات اینترنتی معتبر هم عکس‌های زیادی از جدیدترین کابینت‌ها منتشر می‌شود. سبک‌های مختلف کابینت شامل مدرن، وینتیج، ایرانی، مینیمال، روستیک، بوهمیان، ترانزیشنال و … است. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع کابینت ژورنالی آشنا کنیم. پس اگر می‌خواهیم آشپزخانه‌ای شیک و زیبا داشته باشید، این مطلب را از دست ندهید.

کابینت‌های ژورنالی کلاسیک

در ایران به کابینت‌های کلاسیک، «ممبران» گفته می‌شود برای خانه‌های لوکس استفاده می‌شوند. این کابینت‌ها با استفاده از mdf خام و یا نئوپان تهیه می‌شود و روی آن‌ها روکش‌های PVC استفاده می‌شود. اما اگر به دنبال یک کابینت لوکس و گران قیمت کلاسیک هستید، چوب یک متریال عالیست و تا سال‌ها دوام دارد.

کابینت‌های کلاسیک با توجه به نوع جنسی که دارند، قیمت آن‌ها متفاوت است. در زیر می‌توانید نمونه‌از کابینت ژورنالی کلاسیک را مشاهده کنید.

همانطور که در این تصویر مشاهده می‌کنید درب‌های کابینت به شکل طرح‌دار هستند و حتی در قسمت درب‌های شیشه‌ای کابینت هم حفاظ‌ها به صورت کلاسیک طراحی شده‌اند.

این تصویر تنها یک نمونه از کابینت‌های کلاسیک ژورنالی است و تصاویر زیاد دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای زیباتر شدن آشپزخانه خود الهام بگیرید.

کابینت ژورنالی مدرن

یکی دیگر از انواع کابینت‌هایی که در ژورنال‌ها مشاهده می‌شود، به اسم کابینت مدرن شناخته می‌شوند. چند سالیست که این طراح‌ها مهمان خانه‌های ایرانی‌ها شده‌اند. کسانی که از طرح‌های شلوغ کابینت‌های کلاسیک خسته هستند و می‌خواهند آشپزخانه‌ای خلوت، زیبا و ساده داشته باشند، کابینت مدرن را انتخاب می‌کنند.

این کابینت‌ها دارای خطوطی صاف و منظم هستند که اغلب به صورت تک رنگ یا ترکیبی از دو رنگ ساخته می‌شوند. یکی دیگر از ویژگی‌های کابینت‌های ژورنالی مدرن، استفاده از اشکال مربع و دایره در طراحی آن‌هاست. برای ساخت این کابینت‌ها اغلب از جنس MDF روکشدار و یا هایگلاس استفاده می‌شود.

در آشپزخانه‌های دارای کابینت‌های مدرن اغلب از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود. در این سبک هر یک از کابینت‌ها به طور منظم در همسایگی کابینت دیگر قرار می‌گیرد و نوعی نظم در چینش و طراحی آن‌ها برقرار است. این کابینت‌ها برای آشپزخانه‌های نقلی و کوچک مناسب‌ترند.

استفاده از کابینت مدرن می‌تواند بهترین انتخاب برای این آشپزخانه‌های نقلی و کوچک باشد. برای مثال آشپزخانه‌های U شکل که فضای کمی برای رفت و آمد دارند، با کابینت‌های مدرن ظاهر بهتری پیدا می‌کنند.

نمونه دیگری از این نوع کابینت را در آشپزخانه L زیر مشاهده می‌کنید:

البته یک ایراد بزرگ در تصویر بالا وجود دارد و آن انتخاب رنگ یکسان کابینت و کاشی‌هاست. حالا شما به سختی می‌توانید کابینت‌های روی دیوار سفید رنگ را تشخیص دهید. این مشکل فقط در عکس نیست و حتی در آشپزخانه واقعی اگر بین رنگ کاشی و کابینت تفاوت وجود نداشته باشد، این مشکل همچنان وجود دارد.

البته منظور ما این نیست که شما از قانون تضاد رنگ استفاده کنید و مثلا در این آشپزخانه با کاشی‌های سفید، کابینت‌های تیره را انتخاب کنید، اما بهتر است بین رنگ کابینت و کاشی‌های دیوار آشپزخانه حداقل دو درجه تفاوت رنگ وجود داشته باشد.

کابینت‌های ایرانی مدرن

شاید بپرسید ایرانی‌ها در طراحی کابینت چه ایده‌ای را به کار برده‌اند که حالا یک سبک به اسم آن‌ها نامیده می‌شود؟

همانطور که می‌دانید ایرانی‌ها عاشق رنگ‌های طلایی، نقره‌ای، اشیاء تزئینی (مثل گلدان، قاب عکس و …) هستند. کابینت‌های ایرانی به نحوی ساخته می‌شوند که تمامی این اِلمان‌ها روی آن‌ها اجرا شود.

درست است که این کابینت از نوع ممبران است، اما دستگیره‌ها و تزئینات طلایی‌ رنگ روی آن‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهند. همچنین فضایی هم برای گذاشتن وسایل تزئینی مثل گلدان، شمعدانی و … نیز در آن‌ها تعبیه می‌شود.

کابینت روستیک

کابینت‌های ژورنالی روستیک بیشتر با رنگی که دارند، شناخته می‌شوند. این کابینت‌ها دارای رنگ‌های پتینه‌کاری شده‌ هستند که در نگاه اول چنین به نظر می‌رسد که رنگ کابینت رفته است. اما وقتی دقت کنید متوجه می‌شوید در واقع کابینت‌ها به سبک خاصی رنگ‌آمیزی شده‌اند.

آشپزخانه‌های ساده و به دور از تجملات اغلب با کابینت‌های روتسکی طراحی می‌شوند.

در سبک روستیک، اگرچه کابینت‌ها ظاهری رنگ و رو رفته دارند، اما کاملا نو و جدید هستند که بعد از رنگ‌آمیزی به این شکل درآمده‌اند. رنگ این کابینت‌ها به صورت طبیعی نقاشی شده است که به نظر می‌رسد از چوب تهیه شده‌اند و هیچ رنگی در آن‌ها به کار نرفته‌ است.

جالب است بدانید کابینت‌های روستیک به دوران 1770 آمریکا برمی‌گردد که از چوب‌ درختانی مثل گیلاس، افرا، هیکوری و بلوط در ساخت این کابینت‌ها استفاده می‌شود. از جمله ویژگی‌های این کابینت‌ها باید به سادگی، کاربردی بودن و داشتن متریال مقاوم آن‌ها اشاره کنیم.

رنگ‌آمیزی کابینت‌های روستیک به نحوی انجام می‌شود که روکش طبیعی چوب همچنان به چشم می‌خورد و برای هر نوع آشپزخانه‌ای مناسب است. در گذشته برای ساخت کابینت‌های روستیک همزمان از چوب، سنگ هم کاربرد داشته است.

برای آشنایی با سبک روستیک به روماک مراجعه کنید.

کابینت انتقالی یا ترانزیشنال

یکی دیگر از انواع کابینت ژورنالی که می‌تواند انتخاب خوبی برای آشپزخانه مدرن شما باشد، ترانزیشنال نام دارد. این نوع کابینت‌ها ترکیبی از ویژگی‌های مدرن و کلاسیک را با همدیگر دارند. برای مثال در تصویر زیر در قسمت‌هایی از آشپزخانه از کابینت‌های زمینی کاملا مدرن با درب جدید به چشم می‌خورد. اما در قسمت دیگری از دیوار آشپزخانه خبری از کابینت نیست و به جای آن شلف نصب شده است.

در آشپزخانه‌هایی که از کابینت‌های مدرن استفاده می‌شود، برای نزدیک کردن آن به سبک ترانزیشنال، در آن‌ها از دستگیره‌های کلاسیک استفاده می‌شود. در واقع کابینت انتقالی ترکیبی از ویژگی‌های جدید و قدیمی است.

کابینت‌های وینتیج

یکی دیگر از انواع کابینت‌های مدرن، به سبک وینتیج است که شاید بپرسید چه ویژگی‌هایی دارد؟ به طور کلی سبک وینتیج به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد که در کشور بریتانیا از عناصر سلطنتی استفاده می‌شد. در این سبک از رنگ‌های تیره و طلایی بیشتر استفاده می‌شود.

این سبک کابینت با نوع کلاسیک تفاوت دارد و باید آن را اشرافی‌تر بدانیم. اغلب کابینت‌های وینتیج به رنگ قهوه‌ای تیره هستند و طراحی درب‌ها نیز به شکل اشرافی است. حتی دستگیره‌هایی که روی درب‌های کابینت نصب می‌شود، یادآور زندگی اعیانی قرن نوزدهم بریتانیایی است و به نوعی به آشپزخانه شکوه و جلوه خاصی می‌بخشد.

جالب است بدانید در برخی از مدل‌های کابینت وینتیج این کابینت اگرچه از نظر شما یک کمد است که در آشپزخانه قرار گرفته است، اما باید بگوییم در گذشته چیزی به اسم نصب کابینت وجود نداشت و به صورت کمد در داخل آشپزخانه قرار می‌گرفتند. جالب است بدانید این تکنیک کاربردی برای کسانی که در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند، مناسب است تا بتوانند کابینت‌ها را با خود به خانه جدید ببرند.

سبک کابینت فرانسوی

یکی دیگر از انواع کابینت‌های ژورنالی که می‌توانید برای آشپزخانه خود انتخاب کنید، مربوط به کشور فرانسه است. فرانسوی‌ها معتقدند این سبک کابینت حس راحتی و سنتی را در خانه ایجاد می‌کنند و طرح آن اولین بار از روستاها شروع شد.

کابینت های مدرن اروپایی از چوب‌های سخت و مقاوم تهیه می‌شوند و دارای رنگ روشن هستند که به خانه گرما ببخشد. البته در سال‌های اخیر برای این سبک کابینت از MDF و چوب‌هایی با روکش‌های PVC هم استفاده می‌شود. این کابینت‌ها به صورت شیاردار، کنده‌کاری شده و یا دارای قالب‌گیری‌های لطیف هستند.

در سبک کابینت فرانسوی از قفسه‌های باز برای گذاشتن وسایل تزئینی استفاده می‌شود. دستگیره‌های زیبا و کنده‌کاری‌های روی درب کابینت‌ها هم تکنیک دیگری است که برای این نوع کابینت‌ها اجرا می‌شود. فرانسوی‌ها معتقدند کابینت باید به آشپزخانه حس سبکی بدهد و هر کابینتی که نصب می‌شود، کاربرد داشته باشد. به همین دلیل در این سبک خبری از کابینت‌های اضافه برای زیبایی نیست. برای مثال آنچه در کابینت ایرانی دیده می‌شود که برای زیباتر کردن آشپزخانه به کار می‌رود، در کابینت فرانسوی وجود ندارد.

جالب است بدانید فرانسوی‌ها وقتی این کابینت‌ها را اختراع کردند، چوب طبیعی را مورد استفاده قرار می‌دادند.

کابینت ژورنالی به سبک هالیوود

وقتی کلمه «هالیوود» به گوشتان می‌خورد، حتما به یاد یک آشپزخانه لوکس و لاکچری می‌افتید که کاملاً درست است. به طور کلی کابینت‌های ژورنالی دارای سبک خاص، شیک و لوکس هستند که برای خانه‌هایی که به شکل مدرن طراحی شده‌اند، پیشنهاد می‌دهند. این کابینت‌ها از نظر رنگ هم با سایر کابینت‌هایی که تا به حال برایتان توصیف کردیم، تفاوت دارند.

در زیر می‌توانید نمونه‌ای از یک کابینت به سبک هالیوود را مشاهده کنید:

همانطور که در این تصویر مشاهده می‌کنید برای آشپزخانه U از کابینت‌های سورمه‌ای رنگ استفاده شده است. در عین حال دستگیره‌های طلایی رنگ که تناسب زیادی با رنگ تیره کابینت‌ها دارند، جلوه خاصی را به آشپزخانه بخشیده است و به نوعی آن را لوکس‌تر نشان می‌دهد.

میز کانتر با صندلی‌های اوپنی، و نقلی بودن آشپزخانه از دیگر مشخصه‌های کابینت‌های هالیوودی است که در اغلب آشپزخانه‌های مدرن این ویژگی‌ها را مشاهده می‌کنید. همچنین در این آشپزخانه‌ها برای روی میز کانتر به جای استفاده از چوب یا MDF و هایگلاس، اغلب از سنگ مرمر استفاده می‌شود.

در واقع سبک هالیوود به دنبال مرتب شدن آشپزخانه و استفاده بهینه از فضاست. همه چیز در این آشپزخانه مرتب و شیک به نظر می‌رسد که به خاطر طراحی کابینت‌هاست.

کابینت‌های جنگی

همانطور که مشخص است، کابینت جنگلی باید از متریال‌های طبیعی و چوب خالص تهیه شده باشد. خانه‌ها و ویلاهای جنگلی که فقط در روزهای خاصی از سال استفاده می‌شوند، به آشپزخانه‌های کوچک نیاز دارند. در عین حال این کابینت‌ها از چوب خالص تهیه می‌شود و چیدمان آشپزخانه هم باید به نحوی باشد که جنگلی بودن این کابینت را به خوبی نشان دهد.

معمولا چون در آشپزخانه‌های L شکل هم تعداد کابینت‌ها کم است، کابینت‌های جنگلی بیشترین تناسب را دارد. اما برای اینکه مشخص شود که همه چیز در خانه طبیعی است و حس و حال بهتری را به آشپزخانه بدهد، از کابینت رنگ چوب استفاده می‌شود..

کابینت ساحلی

مهم‌ترین شاخصه این سبک کابینت، به رنگ آن‌ها مربوط می‌شود. در این کابینت‌ها دو رنگ اصلی آبی آسمانی و سفید کاربرد دارد تا نمای آشپزخانه را به یک ساحل شبیه کند.

در نوع آشپزخانه‌ها تصویر رنگ آبی آسمانی کابینت‌های زمینی با رنگ سفید کاشی‌های آشپزخانه و قسمت روی میزها به خوبی نمای ساحلی را نشان می‌دهد.

کابینت‌هایی بدون درب آشپزخانه

یکی دیگر از انواع سبک برای طراحی کابینت، کابینت بدون درب است. شاید فکر کنید این کابینت‌ها آشپزخانه را بی‌نظم و نامرتب نشان می‌دهد. اجازه دهید در همین ابتدا بگوییم که کابینت‌های بدون درب برای خانه‌هایی با ساکنین کمتر و آشپزخانه‌های کوچک با وسایل کمتر مناسب است.

برای زیباتر شدن آشپزخانه بهتر است از وسایل تزئینی در این کابینت‌ها استفاده کنید.

در آخر

این روزها انواع و اقسام کابینت در کارگاه‌های کابینت‌سازی ارائه می‌شود که شاید شما را برای انتخاب بهترین آن سردرگم کند. در ابتدا شما باید نیاز خود را در نظر بگیرید. آیا به دنبال یک کابینت گران قیمت و لوکس هستید؟ آیا می‌خواهید آشپزخانه شما مرتب و تمیز به نظر برسد؟ آیا می‌خواهید هزینه خرید کابینت برایتان کمتر شود؟ هر یک از انواع کابینت‌هایی که در این مطلب بررسی شد ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. این راهنمای جامع می‌تواند در خرید بهترین کابینت کمک زیادی به شما کند.

 

این محتوا توسط آگهی دهنده نگارش شده است. یو آپلود در قبال آن مسئولیتی ندارد.
امتیاز دهید

کوتاه کننده لینک
مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.