آپلود با لینک مستقیم

چگونه دورکاری می‌تواند شرکت شمارا از ورشکستگی نجات دهد

دورکاری، واژه‌ای است که بسیاری از افراد جویای کار این روزها بیشتر از هر زمان دیگری نام آن را می‌شنوند. امروزه تعداد افراد جویای کار برای یافتن شغل‌های دورکاری نیز افزایش زیادی یافته است. دورکاری مزایای زیادی برای افراد دارد. از یک‌سو انعطاف لازم برای برنامه‌ریزی شخصی در رابطه با کارها را به جود می‌آورد و از طرف دیگر بسیاری از هزینه‌های آنان مانند هزینه وسایل حمل‌ونقل، خوراک و حتی پوشاک را کاهش می‌دهد. اما این موضوع یک‌طرفه نیست. بلکه بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارها که اقدام به استخدام افراد به صورت دورکاری می‌کنند نیز مزایای زیادی به دست می‌آورند. تا جایی که برخی از شرکت‌ها برای نجات از ورشکستگی اقدام به دورکاری می‌کنند. اما دورکاری شرکت‌ها به چه معناست و چگونه باعث نجات آن‌ها از ورشکستگی می‌شود؟

 

1-دورکاری، روشی برای کاهش هزینه‌ها

طبق آمارها، حدود 20 درصد از شرکت‌ها در همان سال اول تاسیس خود ورشکست می‌شوند. 70 درصد از شرکت‌ها نیز طی ده سال با ورشکستگی مواجه می‌شوند. علیرغم آنکه دلایل ورشکستگی شرکت‌ها متعدد است، اما مسائل و مشکلات مالی، مهم‌ترین عامل محسوب می‌شود. به عبارتی اگر شرکت‌ها بتوانند امور مالی خود را به درستی مدیریت کنند و هزینه‌های خود را کاهش دهند، می‌توانند به موفقیت خود امیدوار باشند. دورکاری از جمله روش‌هایی است که برخی از هزینه‌ها را در امور مختلف کاهش می‌دهد یا حذف می‌کند. دورکاری شرکت‌ها به معنای انجام امور شرکت از طریق نیروهایی است که به صورت آنلاین یا مجازی استخدام شده‌اند و ارتباط آن‌ها با شرکت و کارفرما نیز به صورت مجازی و غیرمستقیم است. مواردی که دورکاری باعث کاهش هزینه‌های آن‌ها می‌شود، عبارتند از:

الف-هزینه اجاره دفتر  امکانات آن

استخدام افراد در شرکت‌ها، نیازمند تعیین کردن محل کار یا دفتر برای آن‌ها است. حتی اگر تعداد نیروها کم باشد، باز هم نیاز است تا دفتر یا محل مستقلی برای کار آن‌ها اختصاص یابد. علاوه بر این هر دفتری به امکانات خاصی نیز نیاز دارد. مانند وسایل سرمایشی و گرمایشی، میز، صندلی، هزینه برق، گاز، اینترنت و… طبیعی‌ست وقتی افراد به صورت دورکار استخدام شوند، این هزینه‌ها حذف می‌شنود.

 

ب-هزینه‌های مربوط به تغذیه

اکثر شرکت‌ها و کسب‌وکارها، مسئول تأمین تغذیه روزانه کارمندان خود هستند. هزینه تغذیه، یکی از هزینه‌های مهم و بزرگ هر شرکت و کسب‌وکاری است. حتی شرکت‌هایی که تعهدی در این زمینه ندارند نیز باز مجبور هستند بودجه‌ای را برای تغذیه اولیه کارمندان خود اختصاص دهند. اما در شکل دورکاری، شرکت‌ها هیچ تعهدی در این زمینه ندارند.

پ-کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل

برخی از شرکت‌ها، در زمینه تامین سرویس‌های حمل‌ونقل کارمندان خود تعهداتی را ایجاد می‌کنند. تعهد در این زمینه بنا به دلایل خاص و در مورد برخی از شرکت‌ها صورت می‌گیرد. با این‌ حال فارغ از دلایل آن، این تعهد هزینه‌های زیادی را به شرکت‌ها متحمل می‌کند. علاوه بر هزینه تامین وسایل حمل و نقل، شرکت باید هزینه‌ای را نیز برای استخدام راننده در نظر بگیرد. در کنار این موضوع، برخی از شرکت‌ها نیز برای دریافت و یا ارسال اسناد  یا فاکتورهای کاغذی بخش‌های مختلف یا حتی تامین برخی از نیازمندی‌های روزانه کارکنان، مجبور به استخدام پیک موتوری و خرید موتور هستند.

هر چند خرید قسطی موتوربه صرفه می باشد اما نیازمند اختصاص بودجه‌ای هر چند اندک برای پیک موتوری است. باز هم در اینجا، دورکاری باعث حذف قسمت مهمی از هزینه‌های حمل‌ونقل می‌شود. زیرا نیاز نیست کارمندان به صورت حضوری در محل کار حاضر شوند و از سیستم حمل‌ونقل شرکت استفاده کنند. از سویی استفاده از پیک موتوری نیز کاهش می‌یابد.

 

ت-کاهش هزینه‌های استخدام یا جابه‌جایی نیروها

بسیاری از شرکت‌ها در طول فعالیت‌های خود مجبور به تغییر برخی از نیروهای شرکت هستند. در مواقعی نیز کارکنان ممکن است خود درخواست جابه‌جایی یا استعفا از شرکت را بدهند. در این صورت شرکت‌ها مجبور به استخدام افراد جدید و متحمل شدن هزینه‌های مربوط به آن مانند آموزش کارکنان هستند. در حالی که در شکل دورکاری، فرآیند استخدام و آموزش افراد با هزینه‌های کمتر همراه است.

 

3-دورکاری و غیبت کمتر کارکنان

کارکنانی که به شکل حضوری کار می‌کنند ممکن است در طول سال غیبت‌های متعدد داشته باشند. این موضوع می‌تواند بر بهره‌وری شرکت‌ها تاثیر بگذارد. اغلب کارکنان به دلایلی مانند بیماری، مسافرت، مسائل خانوادگی و… مجبور به غیبت می‌شوند. اما در شکل دورکاری غیبت کارکنان کمتر می‌شد. زیرا به عنوان نمونه آن‌ها حتی اگر در مسافرت نیز باشند می‌توانند کارهای خود را انجام دهند و با عوامل شرکت در ارتباط باشند.

 

4-دورکاری و ساعت کاری انعطاف‌پذیرتر

یکی از مزایای خوب و مشترک دورکاری برای کارکنان و شرکت‌ها، ساعت کاری انعطاف‌پذیر است. ساعت کاری انعطاف‌پذیر به این معناست که میان کارکنان و کارفرمایان یک پل ارتباطی 24 ساعته ایجاد می‌شود و باعث دسترسی دو طرف در هر ساعت از روز می‌گردد. البته ممکن است تصور کنید اگر قرار باشد کارفرما در ساعات غیرارادی نیز با کارکنان در ارتباط باشد، در این صورت شرایط کار برای کارکنان سخت می‌شود. اما این‌طور نیست.

منظور از دسترسی 24 ساعته به معنای آن نیست که کارکنان موظف هستند در طی 24 ساعت در اختیار کارفرما باشند. بلکه به معنای آن است که این پل ارتباطی در 24 ساعت باز است. برتری این نوع ارتباط برای کارفرمایان این است که به طور مثال در کار حضوری، کارکنان فقط در ساعات اداری موظف به پاسخگویی یا حل مشکلات شرکت هستند. اما در ارتباط دورکاری اگر یک مسله مهم یا حیاتی برای شرکت در خارج از ساعت اداری پیش آید، کارفرما می‌تواند برای حل آن با کارکنان در ارتباط باشد.

 

سخن نهایی

دورکاری مزایای زیادی دارد؛ اما معایبی نیز دارد. یکی از معایب این شکل از کار، موضوع اعتماد بین طرفین است. موضوعی که می‌تواند خطر کلاه‌برداری از سوی هر دو طرف را به دنبال داشته باشد. واقعیت این است که موضوع اعتماد یا کلاه‌برداری در هر چیزی که به شکل آنلاین باشد نیز وجود دارد. مانند خریدوفروش. اما خوشبختانه در برابر این معایب، راه‌‌هایی برای جلب اعتماد وجود دارد. مثلا تصور کنید می‌خواهید قطعه‌ای از یک طلای منحصربه‌فرد را به صورت اینترنتی بخرید. زیرا نمونه آن را فقط در یک سایت خاص دیده‌اید؛ اما نگران کلاه‌برداری هستید. در این شرایط با دیدن گزینه خرید قسطی طلا خیالتان از این موضوع راحت می‌شود؛ زیرا شما با دریافت طلا و پرداخت هزینه اولیه، نه تنها طلای موردنظر خود را دریافت می‌کنید؛ بلکه هزینه آن را نیز به صورت قسطی پرداخت می‌نمایید. در رابطه با دورکاری نیز راه‌های مختلفی جهت جلب اعتماد وجود دارد که با شناسایی آن‌ها می‌توانید از گرفتار شدن در دام‌های کلاه‌برداری ایمن باشید.

 

این محتوا تبلیغاتی بوده و توسط آگهی دهنده نگارش شده است. یو آپلود در قبال آن مسئولیتی ندارد.
1/5 - (3 امتیاز)

کوتاه کننده لینک
مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.