آپلود با لینک مستقیم

کاهش مصرف اینترنت واتساپ + آموزش تصویری

کاهش مصرف اینترنت واتساپ

واتساپ یکی از محبوب‌ترین پیام رسان‌های دنیا است که قابلیت‌های متعددی مانند تماس صوتی و تصویری دارد. برای استفاده از این قابلیت‌ها باید به اینترنت متصل باشید. همین موارد ممکن است خیلی سریع حجم بسته اینترنتی‌تان را تمام کند. این موضوع به خصوص وقتی از بسته‌های محدود دیتا استفاده می‌کنید، بیشتر به چشم می‌آید. اما نگران نباشید. راهکارهایی وجود دارد که به واسطه آن‌ها می‌توانید میزان مصرف اینترنت واتساپ را کاهش دهید. برای این منظور در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

سازندگان برنامه واتساپ خودشان متوجه نگرانی کاربران در خصوص مصرف زیاد اینترنت بوده‌اند و ترفندهایی برای کاهش وصرف دیتا اندیشیده‌اند. بنابراین از داخل خود این برنامه می‌توانید روند مصرف اینترنت این برنامه را کنترل کنید.

روش های کاهش مصرف اینترنت در واتساپ

سه راهکار وجود دارد که به کمک آن می‌توانید میزان مصرف اینترنت این برنامه را کنترل کنید. راه حل اول این است که مصرف اینترنت موقع تماس تلفنی را کاهش دهید. راهکار دوم این است که دانلود خودکار فایل‌های رسانه‌ای را غیر فعال کنید. راهکار سوم هم این است که از بک آپ گیری خودکار پیام‌ها و چت‌ها جلوگیری کنید.برای آشنایی با هر کدام از راهکاها ادامه مقاله را بخوانید.

1. کاهش مصرف اینترنت در تماس‌های صوتی و تصویری واتساپ

کاهش مصرف اینترنت در تماس‌های صوتی و تصویری واتساپ

واتساپ یک راهکار اندیشیده است که به کمک آن می‌توانید مصرف اینترنت واتساپ در تماس‌های صوتی و تصویری را کمتر کنید. برای فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. روی گزینه سه نقطه در گوشه سمت چپ برنامه کلیک کنید و سپس به تب تنظیمات (Settings) بروید. در آیفون این گزینه در پایین سمت راست صفحه قرار دارد.
 2. گزینه حافظه و دیتا (Storage and Data) را انتخاب کرده و گزینه استفاده کمتر از دیتا برای تماس‌ها (Use less data for calls) را فعال کنید.

2. غیر فعال کردن دانلود خودکار فایل‌ها در واتساپ

غیر فعال کردن دانلود خودکار فایل‌ها در واتساپ

اگر فایل‌های زیادی را از طریق واتساپ دریافت می‌کنید و به خصوص اگر در گروه‌های مختلف عضو هستید، بهتر است انتظار این را داشته باشید که واتساپ تا اندازه زیادی حجم اینترنت شما را مصرف کند. برای پیشگیری از این موضوع باید دانلود خودکار فایل‌های رسانه‌ای یا صوتی و تصویری را غیر فعال کنید.

برای جلوگیری از باز شدن فایل‌های رسانه‌ای مطابق دستورالعمل زیر اقدام کنید:

 1. روی گزینه سه نقطه کلیک کرده و به تنظیمات (Settings) مراجعه کنید. در آیفون این گزینه در پایین سمت راست صفحه قرار دارد.
 2. به بخش حافظه و دیتا (Storage and Data) بروید.
 3. در اینجا بخش دانلود خودکار مدیا (MEDIA AUTO-DOWNLOAD) قرار دارد. شما می‌توانید نوع فایل رسانه‌ای که می‌خواهید به صورت خودکار توسط دیتا یا وای فای بارگیری شود را انتخاب کنید.
 4. بریا کاهش مصرف دیتا، گزینه When using mobile data را انتخاب کنید و تیک مواردی مثل Video و.. را بردارید.
 5. برای وای فای هم میتوانید از بخش When connected on Wi-Fi تیک موارد مورد نظر را بردارید.

به این نکته توجه داشته باشید که حتی با انتخاب عدم دانلود خودکار تمام موارد هم پیام‌های صوتی همواره به صورت خودکار دانلود می‌شوند.

3. غیر فعال کردن پشتیبان گیری خودکار در واتساپ

آخرین روشی که برای کاهش مصرف اینترنت واتساپ وجود دارد، این است که بک آپ گیری خودکار از پیام‌ها را غیر فعال کنید. این قابلیت هم مصرف اینترنت را بیشتر می‌کند. هر چند بک آپ گیری از پیام‌ها مهم است، اما گاهی می تواند ضروری نباشد. به هر حال باید انتخاب کنید که بک آپ پیام‌ها برای‌تان در اولویت است یا صرفه جویی در مصرف اینترنت.

برای غیر فعال کردن بک آپ گیری پیام‌های واتساپ در اندروید مراحل زیر را دنبال کنید:

غیر فعال کردن پشتیبان گیری خودکار در واتساپ

 1. برنامه را باز کرده و وارد منوی تنظیمات (Settings) شوید.
 2. به بخش تنظیمات چت‌ها (Chats) و نسخه پشتیبان چت‌ها (Chat backup) بروید.
 3. زیر بخش تنظیمات گوگل درایو روی گزینه بکاپ درایو کلیک کرده و گزینه هرگز را انتخاب کنید. اگر نمی‌خواهید بک آپ گیری کاملا غیر فعال شود اما جلو بک آپ گیری خودکار را بگیرید، می‌توانید گزینه Only When I tap Back up را انتخاب کنید.

برای بستن بک آپ گیری خودکار در آیفون مطابق زیر اقدام کنید:

غیر فعال کردن بکاپ گیری واتساپ در آیفون

 1. برنامه را باز کرده و به Settings بروید.
 2. مسیر Chats و Chat Backup را دنبال کنید.
 3. روی گزینه Auto Backup کلیک کرده و با انتخاب گزنیه Off این گزینه را غیر فعال کنید.

با سه راهکاری که در بالا یاد گرفتید، می‌توانید جلو مصرف بیش از حد اینترنت توسط واتساپ را بگیرید.

مقاله پیشنهادی: حذف اکانت واتساپ

3.9/5 - (13 امتیاز)

کوتاه کننده لینک
مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.